This Week at Costco – March 9 2008

March 11th, 2008 · 2 Comments

This week I stocked up on a bunch of my usual supplies that I purchase from Costco – milk, contact lens solution, juice, some books, and a take-and-bake pizza (see the post about calories for why I don’t have to hate myself for loving Costco pizza). In addition, there were some other great things that I picked up this week.

NutellaNutella – Some of you may be saying ‘yum’ but alot of you are probably saying ‘what the heck is nutella?’ It’s a delicious chocolaty hazelnut spread. It is great on toast of all varieties, bagels, waffles, croissants (you can make you own chocolate croissant), and I’ve even used it like frosting on cupcakes and as a spread in between cake layers. I haven’t tried it but I’ll bet if you heat it up a bit in the microwave it would make a killer sauce for ice cream (I wish I had some ice cream now). I absolutely love it, so we buy it in bulk. If you’re not a fan of the hazelnut then it’s probably not for you but it is a delicious treat when you’re wanting a little something chocolaty. 2, 26.5 oz bottles for $8.19

    Ask Suze! A Financial Reference Library – You have to respect Suze Orman’s straight talking ways and abundance of knowledge on all things financial. This is a great 9 book set of slim volumes covering everything you could possibly want to ask a financial person about: real estate (a big one right now, I’ll bet), insurance, stocks and bonds, debt, retirement planning, mutual funds and annuities, wills and trusts, and social security. Each volume covers a different topic and is short enough (120 to 200 pages for each book) that you can easily get through a single topic without it taking forever. And, they are pretty readable because it is written mostly in a question and answer format, so you can tell pretty quickly which parts you want to read and which ones you can skip, and the answers are easy to digest and right to the point. 9 book set for $9.99

      Fattorie Garofalo MozzarellaFattorie Garofalo Bufala Mozzarella – Ok, this is definitely more pricey than the other mozzarella I purchased previously that was made with pasteurized milk, but this is the real-deal mozzarella cheese made with buffalo milk and imported from Italy floating in whey. While the other stuff is good and definitely a nice mozzarella, this stuff is melt-in-your-mouth good. It is soft and creamy with a delicate taste and just a hint of salt (but in a good way…not too salty). This is the perfect choice if you are going to be serving the mozzarella fresh on a cracker or bruschetta, or in a tomato and basil salad. The other mozzarella is more firm so it would be better in a dish where it would be cooked or melted, like on a pizza or a piece of toasted bread. 4 – 5 oz balls for $13.69

        The Best of America’s Test Kitchen 2008 – This is a compilation magazine of the year’s best recipes and reviews from Cook’s Illustrated and The America’s Test Kitchen tv show. There are around 65 recipes included in the magazine and they all have a very detailed set of instructions, as well as an explanation about what makes this an excellent recipe and where you can go astray. Plus, they all have pictures…I like to see an example of what I’m making before I start. This covers all of the main categories of recipes you could be looking for – appetizers, beef, chicken, seafood, fish, pork, pasta, sides, soups, sauces, breads, breakfast, and a variety of desserts. They also have helpful hints on what parts of the recipe you can do ahead of time and they’ve included helpful illustrations where needed. Magazine with 65 recipes for $4.86

          Dunkin’ Donuts CoffeeBy the way, for all of you who haven’t heard, Costco is now selling Dunkin’ Donuts coffee. You can get a 40 oz bag of the Original Blend Medium Roast for $15.99. I don’t drink coffee and thus, don’t really know if that’s a great deal. However, for those of you that like it, it might be more convenient than buying it in the little bags I’ve seen them selling at Dunkin’ Donuts.

            Did I mention that you can get 4 lbs of bananas at Costco for just $1.39 and a gallon of 1% milk for $2.95? I don’t know about where you live but that is quite a bit cheaper than at my local grocery store. The milk is around $1.50 cheaper per gallon than at my local grocery.

            Share

            Tags: Books · Food · Landscaping Share

            2 Responses so far ↓

            1. 1 Super // 2008.03.24 at 9:02 pm

              I have worked for Costco for 21 years. Thanks for props. You are on the money about value. Thanks for buying the stock. I want to retire early…

            2. 2 Liz // 2008.03.12 at 7:49 am

              There’s a recipe for Nutella ice cream I’ve been dying to try:

              http://chocolateandzucchini.com/archives/2008/02/super_simple_nutella_ice_cream.php

            Leave a Reply

            XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

              Notify me when other users comment on this post.

             

            Subscribe